Private Sales

ilustracja private sale

Private Sales

Private Sales (Sprzedaż prywatna) to spersonalizowana sprzedaż obiektów w sposób dyskretny, bez rozgłosu. Ten rodzaj transakcji ma zastosowanie szczególnie na rynku sztuki, dóbr kolekcjonerskich, obiektów unikatowych i niektórych dóbr luksusowych. Rynek Private Sales w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Eksponowanie dzieła czy obiektu kolekcjonerskiego w ofercie publicznej, w galerii i antykwariacie, w Internecie oraz umieszczenie go na publicznie dostępnej aukcji, niesie z sobą pewne konsekwencje.

Niewątpliwą zaletą oferty publicznej jest to, że trafiamy do stosunkowo szerokiego grona odbiorców, z drugiej jednak strony, w przypadku kiedy sprzedaż zakończy się niepowodzeniem, to fakt ten raczej nie umknie uwadze klientów. Szczególnie dolegliwe jest to w sytuacji, gdy dany obiekt nie zostanie sprzedany w tradycyjnym domu aukcyjnym- na publicznej aukcji młotkowej, czyli "spadnie z aukcji". Wówczas obiekt wraca do właściciela czy sprzedawcy, ale odciśnięte na nim "piętno niesprzedania", już za nim wędruje i zostaje utrwalone np. w katalogach, w internetowych archiwach aukcyjnych, w pamięci licytantów itp. Często prowadzi to do konieczności obniżenia ceny, w kolejnych aukcjach.

Należy pamiętać, że przedmioty dotąd nieznane, niewystawiane i nienotowane, są szczególnie cenione przez kolekcjonerów. Dlatego w przypadku tego typu "świeżych" i nieopatrzonych na rynku obiektów, lepszy efekt może dać skierowanie oferty sprzedaży, w pierwszej kolejności bezpośrednio do wąskiego i wyselekcjonowanego grona odbiorców-kolekcjonerów, którzy często są skłonni docenić ten fakt.

W sytuacji gdy nie uda się sprzedać danej pozycji poprzez Private Sales, zawsze można bez problemu skorzystać z możliwości sprzedaży w ramach oferty publicznej - w drugą stronę już to nie działa. Ponadto cześć sprzedawców z różnych innych powodów nie chce by ich oferta była eksponowana publicznie, jak również dostępna w Internecie. Z kolei cześć kupujących nie lubi rywalizować na aukcjach, gdyż preferują oni ciche, dyskretne i spersonalizowane podejście do zakupów. Dla takich osób dostęp do ofert, których próżno by szukać w Internecie czy w katalogach aukcyjnych, może być rozwiązaniem "szytym na miarę".

Private Sales w Clemens

Clemens realizuje koncepcje Private Sales poprzez wydzielenie części swojej platformy handlowej na tzw. sprzedaż prywatną. Oferty sprzedaży prywatnej nie są eksponowane w ofercie publicznej i są widoczne tylko i wyłącznie przez użytkowników serwisu, którzy wykupili stosowny abonament dostępowy.

Oferty w ramach sprzedaży prywatnej znajdują się w oddzielnej i ukrytej części serwisu, która jest zabezpieczona algorytmami szyfrującymi i hasłami, przez co nie jest widoczna w internetowej przestrzeni publicznej. Żaden robot przeglądarek internetowych nie ma możliwości wejścia w tą ściśle chronioną cześć serwisu i indeksowania treści tam się znajdujących. Sprzedawcy mogą więc mieć pewność, że ich oferty sprzedaży prywatnej nie pojawią się wyszukiwarkach internetowych. W ramach sprzedaży prywatnej widoczne są tylko i wyłącznie dostępne oferty, a wszystkie inne tj. sprzedane, niesprzedane i niedostępne są usuwane. Każdy Sprzedawca ma możliwość bezpłatnego wystawienia takich ofert.

Sprzedaż i zakupy w przypadku sprzedaży prywatnej odbywają się na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku publicznej części serwisu. Jedyna różnica polega na tym, że Sprzedawcy w ramach sprzedaży prywatnej w trybie sprzedaży ze stałą ceną, mają możliwość oferowania przedmiotów bez podania ceny, na zasadzie zaproszenia użytkowników do składania ofert cenowych. Oferty sprzedaży prywatnej podlegają takim samym zasadom weryfikacji jak wszystkie inne oferty.

Dostęp do sprzedaży prywatnej

Użytkownicy, którzy chcą uzyskać dostęp do ofert w ramach sprzedaży prywatnej muszą wykupić abonament dostępowy. Mogą oni wykupić abonament na okres sześciu miesięcy, jednego roku, lub dwóch lat. Abonament można opłacić za pomocą płatności online, po zalogowaniu się na konto użytkownika. Wysokość opłat abonamentowych podana została w Tabeli opłat i prowizji.