0
9
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#112: Karol Kossak (1896-1975) — Scena rodzajowa

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Obraz ten powstał w roku 1942r. Akwarela ta zastała namalowana przez Karola Kossaka w okresie jego kilkuletniego pobytu na Huculszczyźnie na przełomie lat 30. i 40. i przedstawia typową dla tego okresu zimową scenę z motywem koni. Artysta przeżywał w tym okresie dużą fascynację Huculszczyzną i krajobrazem Karpat Wschodnich z charakterystycznymi cerkiewkami, chatami i krzyżami, malując piękne, subtelne kolorystycznie akwarele.
Akwarela pt. "Wyjazd zimą" przedstawiająca scenę rodzajową zimową. Na pierwszym planie ukazany został mężczyzna w huculskim stroju - typowej kamizelce z kożuchem, dosiadający konia huculskiego (kasztana). Mężczyzna ten wyjeżdża na koniu ze swojej zagrody i prowadzi za sobą siwego konia, który na grzbiecie niesie bagaże. Na drugim planie widać typowe drewniane huculskie chaty pokryte śniegiem.



Obraz za szkłem oprawiony w passe-partout.
Obraz ten posiada orzeczenie potwierdzające jego autentyczność wydane przez firmę DESA Dzieła Sztuki i Antyki Sp.z o.o.

Karol Kossak (1896-1975)– malarz, rysownik i ilustrator – syn Stefana, bratanek malarza Wojciecha, stryjeczny brat Jerzego i wnuk Juliusza Kossaków. Zgodnie z rodzinnymi upodobaniami i tradycją malował przede wszystkim sceny z motywem konia – jeźdźców, pojazdy, sceny z kuligów i polowań. Szkołę średnią ukończył we Lwowie i tam także pobierał pierwsze lekcje rysunku i malarstwa u Zygmunta Rozwadowskiego i Stanisława Kaczor-Batowskiego. W latach 1919-1923 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. Korzystał też ze wskazówek stryja Wojciecha. Malował przede wszystkim akwarelą. Od 1950 był członkiem ZPAP.

 

Parametry:

Wymiary: 59x39 cm

Znaki: Sygnowany p.d.: "Karol Kossak 1942"

Podłoże: akwarela, karton

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia