0
3
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#123: Grażyna Lubaszka (1959-2012) — Zimowy skrzypek

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Biografia

Grażyna Lubaszka (1959-2012). Grażyna Lubaszka urodziła się w 1959 r. w Słupsku. Studiowała w Instytucie Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Plastycznej w Częstochowie, gdzie uzyskała dyplom z grafiki w 1985 u profesora Ryszarda Osadczego. Debiutowała wystawą indywidualną "Erotaż" w częstochowskim BWA w 1989. Miała kilkanaście wystaw w kraju oraz w Holandii, Francji, Japonii, Czechach. Niekiedy wystawiała z mężem, również malarzem, Tomaszem Lubaszką. Była członkiem ZPAP od 2001 roku. Uczestniczyła w plenerach malarskich i wystaw poplenerowych. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem i grafiką, a także ilustracją książkową. Jej twórczość charakteryzuje się na poły bajkową fantazją. Stałym jej motywem są postaci Anioła i Diabła, które ucieleśniają treści moralizatorskie jej sztuki. Mieszkała i pracowała w Herbach koło Częstochowy. Artystka zmarła tragicznie w sierpniu 2012r. Została pochowana na cmentarzu w Herbach koło Częstochowy.

Obraz z 1998r. W charakterystycznej dla siebie mistyczno-rodzajowej scenie, artystka ukazała wędrującego brodatego skrzypka ubranego w kapelusz i długi płaszcz. Ta bajkowa postać została poddana nieco humorystycznej i karykaturalnej stylizacji (patyczkowate nogi i śmieszne trzewiki) na poły mistycznej, a na poły realistycznej, osadzona w kontrastującej z tym srogiej, mroźnej zimowej scenerii. W tle widać mały kościół i domy. Obraz ten jest na bardzo wysokim poziomie malarskim i warsztatowym. Każdy detal namalowany jest delikatnie, misternie z dużą dbałością o szczegóły. Nawet drugi plan, który często traktowany jest przez malarzy po macoszemu tutaj namalowany został z ogromną pieczołowitością. Przy tworzeniu tej pracy, artystka posłużyła się między innymi trudną i wymagającą techniką laserunku, z wykorzystaniem struktury podobrazia.

Oto co o twórczości Grażyny Lubaszki pisali krytyk sztuki Robert Sękiewicz oraz artysta Janusz Karbowniczek:

"Obrazy Grażyny Lubaszki przywołują skojarzenia z malarstwem rodzajowym - z tym sprzed około trzech wieków. Rubaszność tamtych scen lub dydaktyzm zastępuje nostalgia. Realizm przeistacza się w surrealizm. Z przenikania tych stylów współczesna nam artystka maluje swoje nowe obrazy, pejzaż własnej wrażliwości i dzieli się swym poczuciem humoru. Może się zdarzyć - w tej krainie zamków i chatek na kurzej stopce, że rysy twarzy Małej Królewny z kwiatkiem (obarczonej purpurową szatą), odnajdziemy w portrecie dziewczyny w plażowym kapelusiku. Dobry Anioł pozwala uwić gniazdo na swych ramionach i w ten sposób, zostanie "wpisany" w krajobraz łąki z domem. Materia malarska scen mistyczno-rodzajowych jest delikatna. Artystka posługuje się jednolicie cienko nakładaną farbą oraz laserunkami, spod których wyłania się struktura podobrazia. Ten niezamalowany wątek - dukt płótna, to niemal ślad rysunkowy, charakter pisma w pracach Grażyny Lubaszki. Bardziej zróżnicowaną fakturę i dynamiczną kompozycję odnajdziemy w jej cyklu portretowym. Tło postaci zwykle abstrakcyjne, buduje wyraźnymi pociągnięciami pędzla, z gęstą fakturą, szorstkie światła jasnych tonów zatapia w ugrowych laserunkach. Takie mistrzowskie umiejętności warsztatowe wysoko kwalifikują jej malarskie poszukiwania."

------

„W pracach Grażyny Lubaszki widać ślady i fascynacje okresem Młodej Polski, symboliką teatralną Jacka Malczewskiego, krucjatami dziecięcymi Wojtkiewicza, ale też i zauważalne są echa dużo wcześniejszego malarstwa rodzajowego. Związki te wymykają się z szukania podobnych klimatów w obrazie a pewne paralele scen i występujących w nich atrybutów są tylko przypomnieniem fascynacji dobrymi wzorcami. Cała reszta jest indywidualną próbą uchwycenia własnego stanu świata, mozolnie budowanego, pół – snu, pół- jawy, składając się w odautorski „komentarz ludzki”
Olej na dykcie. Obraz oprawiony jest w bardzo ładną złotą ramę z płóciennym passe-partout. Wymiary w świetle ramy: 25x19 cm. Wymiary wraz z ramą: 36,5x30,5 cm. Sygnowany p.d. "G. LUBASZKA '98". Stan zachowania obrazu i ramy: bardzo dobry. Na odwrocie napis: "Zimowy skrzypek, Grażyna Lubaszka 1998".
Grażyna Lubaszka niestety zmarła przedwcześnie i tragicznie w wieku 53 lat u szczytu swojej kariery malarskiej popełniając samobójstwo i pozostawiając po sobie wielką pustkę. Większość jej prac jest w rękach prywatnych kolekcjonerów i pasjonatów jej ogromnego talentu i wrażliwości artystycznej. Jej obrazy olejne bardzo sporadycznie pojawiają się na rynku antykwarycznym osiągając zwykle ceny kilku tysięcy złotych.

 

Parametry:

Wymiary: 19x25 cm

Znaki: Sygnowany p.d. "G. LUBASZKA '98"

Podłoże: olej na dykcie

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia