0
48
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#151: Józef Brach — Pejzaż nadmorski

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Józef Brach - polski malarz z początku XX wieku. Artysta popularny w okresie międzywojennym, dobrze notowany na polskim rynku antykwarycznym. W swych pracach najczęściej stosował technikę akwareli. W jego obrazach można dostrzec inspirację malarstwem m.in. Bronisławy Rychter-Janowskiej. Najczęściej malował pejzaże ze sztafażem, oraz architekturę. Podróżował po Polsce, w jego twórczości pojawiają się krajobrazy znad Bałtyku, z Polesia oraz z Małopolski (głównie krakowska architektura).

Opis

Sprzedawana praca to "lapidarna artystyczna notatka" powstała na początku XX wieku, zapewne podczas jednej z podróży malarza nad Bałtyk. Obraz wykonany w technice akwareli, którą Józef Brach władał perfekcyjnie. Bałtyk był jednym z ulubionych tematów podejmowanych przez tego utalentowanego malarza - na rynku sztuki pojawiło sie jak dotąd kilka prac marynistycznych tego artysty - głównie ukazujących Zatokę Pucką. W pracy tej podziwiać można kunszt malarski wyrażający się w subtelnym modulowaniu nasycenia koloru, oraz trafnym budowaniu relacji przestrzennych między przedstawionymi na obrazie elementami krajobrazu. Krajobraz morski to jeden z najpiękniejszych, jakie można sobie wyobrazić. Zmienia się on wraz z pogodą i nigdy nie daje możliwości zobaczenia go takim samym. To jedna z jego najważniejszych cech. Na pierwszym planie malarz ukazał fragment piaszczystej plaży, oraz dwie łodzie na wzburzonym morzu. Na drugim planie, w oddali rysują się kolejne dwie łódki. Scena dynamiczna, artysta ukazał potęgę morza podczas wietrznej pogody, na co wskazują warstwowe chmury i tafla wody wzburzona wysokimi falami, które rozbijają sie o burty łodzi. Celem artysty nie było jak najwierniejsze oddanie detali, ale utrwalenie na papierze ulotności chwili i pełnej melancholii malowniczości wybrzeża Bałtyku. Dlatego artysta posłużył się tu szkicową, ujednoliconą techniką malowania, swobodnie kładąc pędzlem plamy barwne. W kolorystyce dominuje wstrzemięźliwy umiar, nie pozbawiony wszakże finezji. Przeważa barwa niebieska i rożne jej odcienie - jak błękit i lazur, a także biel i brązy.

Parametry i stan zachowania

Akwarela na papierze podklejonym do sklejki. Wymiary: 67x48 cm. Wymiary wraz z ramą: 86x68 cm. Sygnatura p.d. "J. Brach". Praca za szkłem oprawiona w oryginalną drewnianą, zdobioną ramę z epoki. Stan akwareli i ramy dobry. Akwarela (bądź wewnętrzna część szyby) głównie w górnej części posiada pewne zabrudzenia widoczne na zdjęciach. Rama posiada pewne ubytki i pęknięcia uwidocznione na załączonych zdjęciach.

 

Parametry:

Wymiary: 67x48 cm

Znaki: Sygnowany p.d. J. Brach

Podłoże: Akwarela na papierze

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia