0
96
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#152: Siergiej Fedorowsky — Pejzaż górski

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Siergiej Fedorowsky (zapisywał nazwisko również w wersji Fedorovsky oraz Fedorowski) utalentowany malarz urodzony w 1900r. Tworzył w nurcie postimpresjonizmu i koloryzmu. Aktywny w pierwszej połowie XX w. w Polsce. Jego twórczość obejmowała głównie pejzaże.


Obraz z 1937r. Na planie leżącego prostokąta w statycznej kompozycji malarz ukazał pejzaż tatrzański o poranku, słonecznego wiosennego dnia. Obraz malowany ekspresyjnie, długimi pociągnięciami pędzla. Na pierwszym planie widoczna jest przełęcz pokryta zieloną, wiosenną trawą. Na dalszym planie widnieje głęboka dolina, a wokół niej skaliste szczyty z szarymi graniami. Góry rozświetlone są promieniami jaskrawego, wschodzącego słońca. Potęgę przyrody akcentuje nastrój ciszy i spokoju. Drobiazgowej rejestracji szczegółów towarzyszy dbałość o podkreślenie realizmu. Monumentalne, surowe, granitowe skały kontrastują z ciepłym światłem i zielenią budzącej się do życia przyrody. Naturalne źródło światła (słońce) jest poza obrazem. Światło pada od strony lewej w kierunku prawym, oświetlając szczyty gór i wdzierając sie w doliny. Duży kontrast światłocieniowy podkreśla przestrzeń i trójwymiarowość. Dzięki umiejętnemu budowaniu relacji przestrzennych między przedstawionymi na obrazie elementami krajobrazu, a także dzięki mistrzowskiemu operowaniu światłocieniem, a szczególnie kolorem, artyście udało sie oddać potęgę gór i bezkresne piękno górskiego krajobrazu.
Przestrzeń obrazu jest kolorystycznie zróżnicowana - pojawiają się zarówno barwy cieple jak i zimne. Kolor w tym obrazie odgrywa fundamentalną rolę i jest odzwierciedleniem temperamentu artysty. Wrażliwość, finezyjna kolorystyka, subtelność w modelunku koloru, wszystko to wskazuje, że autor tego dzieła był pod wpływem postimpresjonistów i kolorystów. Ten obraz to bardzo udana próba uchwycenia chwilowego doznania, zatrzymanie ulotnego momentu, w którym można zaobserwować szczególny kolor podkreślony światłem i niesamowite szczegóły.

Parametry i stan zachowania
Olej na tekturze Wymiary: 39x29,5 cm. Wymiary wraz z ramą: 43,5x34 cm. Sygnowany p.d.: "S. Fedorowski 1937" Obraz gotowy do powieszenia - oprawiony we współczesną drewnianą ramę. Stan obrazu: w prawej części pionowa rysa dł. około 5 cm widoczna na zdjęciach. Stan ramy idealny.

 

Parametry:

Wymiary: 39x29,5 cm

Znaki: Sygnowany p.d. S. Fedorowski 1937r.

Podłoże: Olej na dykcie

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia