0
9
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#153: Franz Zachofsy — Szarża żołnierzy 1 Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Gwasz na papierze z 1901 ukazujący szarżę żołnierzy 1 Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Scena osadzona została w jesiennej scenerii. Centralną część kompozycji stanowi żołnierz trzymający w ręku szablę, ukazany na galopującym koniu. Żołnierz ubrany jest w zielony mundur, jednorzędową kurtkę, niedźwiedzią bermyce z flamą w kolorze pułkowym (kolor pąsowy), zakończoną pomponem, zwisającą na prawy bok. Detale umundurowania wskazują, że mamy tu do czynienia z żołnierzem 1 Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego (prawdopodobnie młodszy oficer). Żołnierz ten przewodzi całemu oddziałowi, który wyłania się z liściastego lasu. Scena bardzo dynamiczna i stosunkowo rozbudowana. Obraz ten namalowany jest wyśmienicie, zarówno pod względem anatomicznym, jak i kompozycyjnym. Podziwiać można na nim bardzo dużą ilość detali. Malarz z pietyzmem odwzorował szczegóły umundurowania, ekwipunku oraz uzbrojenia żołnierzy. Na podkreślenie zasługuje również znakomite odzwierciedlenie cech anatomicznych konia w galopie, co przy tak trudnej technice malarskiej budzi szczególne uznanie. Oprócz realistycznego odzwierciedlenia samej sceny, artyście udało się w tej pracy również doskonale uchwycić nastrój bitwy z epoki napoleońskiej.

1 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego wywodził się z konnych oddziałów powstańców województwa łęczyckiego, mazowieckiego i rawskiego tworzących w 1806 pułk kawalerii narodowej płk. Jana Michała Dąbrowskiego. W pierwszym okresie istnienia związany z Legią Wielkopolską gen. Dąbrowskiego, mimo że formowany na obszarze działania Legii ks. Poniatowskiego. Nazwa pułku przyjęta została w czerwcu 1807. Zamiennie nazywany był również z francuska pułkiem szaserów. W 1807 brał udział w działaniach na Pomorzu. W marcu 1807 biwakował w warunkach polowych pod Gdańskiem. W 1808 stacjonował w Piasecznie. W lutym 1813 wszedł w skład Dywizji Kawalerii Antoniego Pawła Sułkowskiego. Później walczył w składzie 7 Dywizji Jazdy Michała Sokolnickiego. Barwą pułku był kolor pąsowy.
Strzelcy konni, czyli szaserzy wchodzili obok huzarów i szwoleżerów w skład lekkiej kawalerii. Uzbrojeni byli w lekko wygięte pałasze i krótkie karabinki (110 cm). Mundury ciemnozielone. W wojsku Księstwa Warszawskiego były trzy pułki strzelców konnych, uformowane w latach 1806-1807. Różniły się barwą kołnierza, łapek na rękawach, lampasów, wypustek i wierzchów bermyc.

Parametry i stan zachowania
Gwasz na papierze. Wymiary w świetle passe-partout: 26x22,5 cm. Wymiary wraz z ramą: 36x31,5 cm. Sygnowany l.d. "Franz Zachofsy 1901". Praca oprawiona w drewnianą ramę z plexiglas zamiast szyby. Stan bardzo dobry, niewielkie ubytki ramy i rysy na plexiglas.

 

Parametry:

Wymiary: 26x22,5 cm

Znaki: Sygnatura l.d. "Franz Zachofsy 1901"

Podłoże: gwasz na papierze

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia