Sprzedaż poufna
private sales

Private Sales

Sprzedaż poufna (ang. private sales) to procedura mająca na celu doprowadzenie do sprzedaży obiektu w sposób dyskretny, bez rozgłosu. Ten rodzaj transakcji ma zastosowanie szczególnie na rynku sztuki, obiektów kolekcjonerskich i niektórych dóbr luksusowych. Rynek private sales w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Eksponowanie dzieła czy obiektu kolekcjonerskiego w ofercie publicznej, w galerii, antykwariacie lub w Internecie oraz umieszczenie go na publicznie dostępnej aukcji niesie bowiem ze sobą pewne konsekwencje, o których nie wszyscy pamiętają.

Niewątpliwą zaletą oferty publicznej jest to, że trafiamy do stosunkowo szerokiego grona odbiorców. Jednak z drugiej strony, w przypadku kiedy przedmiotu nie uda się sprzedać, fakt ten raczej nie umknie uwadze Klientów. Szczególnie dotkliwy jest ten problem w sytuacji, gdy dany obiekt nie zostanie sprzedany w tradycyjnym domu aukcyjnym – na publicznej aukcji młotkowej, czyli gdy „spadnie z aukcji”. Wówczas wraca on do Sprzedającego, ale stygmat niesprzedania już za nim wędruje i zostaje utrwalony w internetowych archiwach aukcyjnych, w pamięci licytantów itp. Często prowadzi to do konieczności obniżenia przez Sprzedającego ceny obiektu w kolejnych aukcjach.

Należy pamiętać, że dzieła i obiekty dotąd nieznane, niewystawiane i nienotowane są szczególnie cenione przez kolekcjonerów. Dlatego, w przypadku tego typu „świeżych” i nieopatrzonych na rynku obiektów, lepszy efekt może dać skierowanie oferty sprzedaży w pierwszej kolejności bezpośrednio do wąskiego i wyselekcjonowanego grona odbiorców – kolekcjonerów, którzy często są skłonni docenić ten fakt.

W sytuacji gdy nie uda się sprzedać danej pozycji poprzez private sales, zawsze można bez problemu wystawić obiekt w ofercie publicznej – w drugą stronę już to nie działa. Ponadto cześć Sprzedawców z różnych innych powodów nie chce, by ich oferta była eksponowana publicznie, w tym dostępna w Internecie.

Cześć Kupujących nie lubi rywalizować na aukcjach, preferując ciche, dyskretne i indywidualne podejście do zakupów. Dla takich osób dostęp do ofert, których próżno by szukać w Internecie czy w katalogach aukcyjnych, może być nie lada gratką i rozwiązaniem „szytym na miarę”.

Sprzedaż poufna w Clemens

Clemens realizuje koncepcję private sales poprzez wydzielenie części swojej platformy handlowej na tzw. sprzedaż poufną. Oferty sprzedaży poufnej nie są eksponowane w ofercie publicznej i są widoczne tylko i wyłącznie dla Użytkowników serwisu, którzy wykupili stosowny abonament dostępowy – to są tzw. Superkupujący.

Oferty w ramach sprzedaży poufnej znajdują się w oddzielnej i ukrytej części serwisu, która jest zabezpieczona algorytmami szyfrującymi i hasłami, przez co nie jest widoczna w internetowej przestrzeni publicznej. Żaden robot przeglądarek internetowych nie ma możliwości wejścia w tą ściśle chronioną cześć serwisu i indeksowania treści tam się znajdujących. Sprzedawcy mogą więc mieć pewność, że ich oferty sprzedaży poufnej nie pojawią się w wyszukiwarce Google ani w innych wyszukiwarkach. W ramach sprzedaży poufnej widoczne są tylko i wyłącznie dostępne oferty, a wszystkie inne (tj. sprzedane, niesprzedane i niedostępne) są usuwane. Każdy Sprzedawca ma możliwość bezpłatnego wystawienia takich ofert.

Sprzedaż i zakupy w przypadku sprzedaży poufnej odbywają się na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku publicznej części serwisu. Jedyna różnica polega na tym, że Sprzedawcy w ramach sprzedaży poufnej w trybie sprzedaży ze stałą ceną mają możliwość oferowania przedmiotów bez podania ceny, na zasadzie zaproszenia Użytkowników do składania ofert cenowych. Oferty sprzedaży poufnej podlegają takim samym zasadom weryfikacji jak wszystkie inne oferty.

Dostęp do sprzedaży poufnej

Użytkownicy, którzy chcą uzyskać dostęp do ofert w ramach sprzedaży poufnej (otrzymać tzw. status Superkupującego) muszą wykupić abonament dostępowy. Mogą oni wykupić abonament na okres sześciu miesięcy, jednego roku, lub dwóch lat. Abonament można opłacić za pomocą płatności online, po zalogowaniu się na konto użytkownika. Wysokość opłat abonamentowych podana została w Tabeli opłat i prowizji.