0
31
sztukamalarstwo i rysunek   Oferta archiwalna Sprzedaje Clemens
#136: Bolesław Polnar (1952- 2014) — Opolanka

 

Oferta archiwalna. Cena widoczna po zalogowaniu.

Opis:

Szczegółowa biografia:

Bolesław Polnar (ur. 30 czerwca 1952 w Opolu, zm. 10 lutego 2014 tamże) – Należał do grona największych polskich grafików, malarzy. Był pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, które sam ukończył kilkadziesiąt lat wcześniej. Wypowiadał się w malarstwie i rysunku, projektował także plakaty oraz scenografie teatralne. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie zdobył dyplom z grafiki w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Bolesław Polnar prezentował swoją twórczość (głównie malarstwo) na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego twórczość była prezentowana w wielu miastach Polski m.in. Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Opole. W Niemczech m.in. Berlin, Monachium, Duren, Oldenburg. We Francji m.in. Montpellier, Chartres, Paryż. W USA m.in. Nowym Jorku (Konsulat RP) Waszyngtonie (Ambasada RP) San Francisco....W Szwecji, Helsinborg ... Włoszech, Verona ( Galeria “Meridiana “) W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in.Ostrawa ( Teatr ), Krnow (Muzeum Miejskie) Opawa. Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych plenerach malarskich, m.in. jako komisarz. Należał też do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. B.Polnar był lureatem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J.Spychalskiego w Poznaniu (1977 r.). Rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni 78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi m.in..Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Nagroda Dziennikarzy “Złota Spinka 2008“, Nagroda Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Bolesławowi Polnarowi order GLORIA ARTIS. W roku 2006 wraz ze wspólnikiem założył galerię autorską BP-Atelier, w której co miesiąc prezentowano twórczość artystów z Polski ,Czech i Niemiec. Galeria miała charakter promocyjny i odbiega swoim programem i klimatem od galerii komercyjnych. Galeria BP-ATELIER przygotowała 72 wystawy artystów wypowiadających się w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, performance) Odbyło się także kilkadziesiąt spotkań autorskich poetów i pisarzy. Mieszkał i tworzył w Opolu i był mocno związany z tym miastem. Był najbardziej lubianym nauczycielem w opolskim „plastyczniaku”. Serca uczniów zdobywał przyjaznym sposobem bycia, ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do własnej osoby. Jego prace znajdują się w polskich muzeach (Opole, Kraków, Katowice, Warszawa) i kolekcjach prywatnych we Francji, Anglii, USA, Niemczech i w Polsce.



Bolesław Polnar człowiek-instytucja. Malarz, grafik, pedagog. Był jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych opolskich artystów. Nagradzany i ceniony. Kupowany do salonów i blokowisk. Uwielbiany przez uczniów, artystów, krytyków sztuki i "zwykłych ludzi". Swoją charyzmą, talentem, przekornym humorem zjednał sobie ogromne rzesze osób. Wszyscy którzy mieli okazje go poznać podkreślają, że był człowiekiem niezwykłym. Pewna pani wypytywana kiedyś przez dziennikarza radiowego o ludzi sztuki stwierdziła: "W Opolu nie ma artystów, no, chyba że pan Polnar". Dla zwykłych śmiertelników to było zawsze pierwsze i najbardziej znane nazwisko opolskiej (i nie tylko opolskiej) sztuki. Minęło już ponad dwa lata od jego śmierci, a niektórzy do teraz nie mogą uwierzyć, że już nie ma go z nami. Na szczęście pozostała jego twórczość, którą mamy zaszczyt zaprezentować na tej aukcji.

Bolesław Polnar mistrz kreski, posiadał "nieznośnie zgrabną lekkość kreski", jak określił to jeden z krytyków. Był świetnym portrecistą, a na płótnie często uwieczniał samego siebie. "Bywa, że artyści są dla siebie jedynym modelem. Poza tym przy autoportrecie można pozwolić sobie na eksperymenty, deformacje, złośliwości. Nie muszą to być twarze wylizane" - wyjaśniał przy okazji otwierania jednaj z wystaw swoich prac. Jednym z motywów często podejmowanych w pracach Polnara były kobiety. Namalował ich tak wiele, że w pewnym momencie określono go nawet mianem "malarza kobiet". On sam mówił, że to metka, którą przypięli mu głównie dziennikarze, ale nie pozbawiona podstaw. Polnar tłumaczył, że kobieta w sztuce to standard - od zawsze była jej tematem. "Maluję więc kobiety, bo są" - kwitował te uwagi artysta. Obrazy Bolesława Polnara pomimo pozornie oszczędnej formy charakteryzuje ogromna fascynacja kobiecym ciałem, obsesyjne wręcz zatracenie się w jego krągłościach, cieple, miękkości i zapachu. Nasycenie erotyzmem każdego detalu ciała – ścięgna u kostki, kształtu szyi, dołeczków przy obojczykach. Osiągnął taką perfekcję w tej delikatnej sferze, że wystarczy widok ekspresyjnie splecionych nóg tancerzy podczas tanga czy zarys pleców, by wywołać u odbiorcy burzę emocji. Jego modelki w pełni poddają się Mistrzowi. Pozują i prowokują - świadome własnej urody. Dziewczyny na płótnach Polnara, odarte z klimtowskiego blichtru i secesyjnego szaleństwa, kuszą i wabią, podobnie jak wiedeńskie damy z epoki Fin de siècle.

Opis obrazu


Obraz na planie niemal kwadratu (59x49) z 1998r. Akryl na płycie. Portret. Tytuł autorski "Opolanka". Ta praca to kwintesencja twórczości Bolesława Polnara - z jednaj strony mamy tu typowy dla niego temat - kobietę, a w tle secesyjną opolską fontannę, położoną przy placu Ignacego Daszyńskiego, przedstawiającą boginię urodzajów Cerers. Obraz namalowany z rozmachem. Charakteryzują go żywe nasycone barwy, perfekcyjne przejścia tonalne barw, połączone harmonijnie z dużym kontrastem. W tej pracy oddaje hołd nieśmiertelnemu, bo uwiecznionemu na obrazie pięknu, kreując według własnego gustu, budzące zachwyt kanony kobiecości. Piękne i ponętne usta eleganckiej brunetki, o przenikliwym spojrzeniu, która urodziła się ze skali niebieskości i myśli Polnara, zdają się nucić nieśmiertelny szlagier: „Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt”, a jej bujne włosy zdają się oplatać widza i wciągać w "lunatyczny taniec". Obraz kusi feerią żywych kolorów, można się w nim zatracić i trudno oderwać od niego wzrok.



Parametry i stan zachowania

Technika własna - akryl na płycie. Wymiary: 59x49 cm. Wymiary wraz z ramą: 61x51 cm. Sygnowany l.d. "B. Polnar". Z tyłu napis autorski flamastrem: "POLNAR BOLESŁAW "OPOLANKA" Akryl 50x60 '98". Obraz oprawiony w metalową minimalistyczną ramkę. Stan zachowania idealny - obraz gotowy do powieszenia.

 

Parametry:

Wymiary: 59x49 cm

Znaki: Sygnowany l.d. B. Polnar

Podłoże: akryl, płyta

Dostawa i płatność:

Zgłoszenie naruszenia