Biografia:
Edward Mesjasz (1929-2007) był znanym i cenionym malarzem realistą. Specjalizował się w batalistyce. Związany z Częstochową. Urodził się 1 lutego 1929 w Lipnie w powiecie kłobuckim Od młodości wykazywał zainteresowanie i zdolności plastyczne. Początkowo rysunku uczył go jego ojciec żołnierz 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z lat dwudziestych i wybitny rysownik. Studiował w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1954 roku. W czasie studiów uczęszczał także do pracowni Jerzego Kossaka, co pogłębiło jego zainteresowanie tematyką historyczną i batalistyczną. Zaraz po ukończeniu ASP rozpoczął pracę w częstochowskim Liceum Plastycznym, gdzie stał się nauczycielem i mentorem m.in. Jerzego Dudy-Gracza. W późniejszych latach nauczał także rysunku technicznego i liternictwa w innych placówkach pedagogicznych w Częstochowie. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzył głównie obrazy batalistyczne, pejzaże, a także sceny rodzajowe, najczęściej z udziałem koni. Miał kilka wystaw indywidualnych min. w kanadyjskim Muzeum Wojny w Ottawie (1972),oraz w Muzeum Okręgowym w Częstochowie (1978). W kraju uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Szczyt popularności przypadł na okres od 1970 do połowy lat osiemdziesiątych. Malował obrazy tematycznie związane z dziejami Oręża Polskiego, od Mieszka I do Ludowego Wojska Polskiego. W następstwie przeżyć z lat dziecięcych uwielbiał malować wrzesień 1939,w szczególności walki polskiej kawalerii. Obok relacji żyjących wtedy uczestników tamtych wydarzeń urealniał swe prace wnikliwymi oględzinami i studiami terenów walk. Do ostatnich dni malował, ze względu na zły stan wzroku, posługując się lupą. Zmarł po ciężkiej chorobie w Częstochowie, 29 maja 2007 roku.
Posiadanie obrazu Edwarda Mejsasza wyznaczało w latach 70-tych i 80-tych pozycję w towarzystwie. Prace tego częstochowskiego malarza wędrowały po świecie. On sam był mentorem Jerzego Dudy-Gracza. Oto co Jerzy Duda-Gracz napisał o E. Mesjaszu w liście na 50-lecie Liceum Plastycznego w Częstochowie:
„Na koniec kilka słów o moim pierwszym i najważniejszym Mistrzu - Profesorze Edwardzie Mesjaszu. Bataliście i kronikarzu września 1939 r., ostatnim spadkobiercy romantycznej ułańskiej legendy Rzeczypospolitej. Miałem w szkole i na Akademii wielu pedagogów, ale Jemu zawdzięczam artystyczne »wszystko «. Oprócz podstaw malowania i rysowania martwych natur, gipsów, postaci i pejzażu, oprócz nałogu codziennego szkicowania, oprócz obudzenia miłości do tradycji i sztuki polskiej, Profesor Mesjasz nauczył mnie najważniejszego: wierności sobie, zawsze i wszędzie...."
Więcej można przeczytać w wywiadzie przeprowadzonym z artystą w 2005r:
http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,35270,2620735.html?disableRedirects=true
Opis obrazu
Chociaż Edward Mesjasz znany jest głównie z obrazów o tematyce batalistycznej, to w swoim dorobku posiada on również m. in. pejzaże, i to właśnie pejzaż jest przedmiotem tej aukcji. Obraz na planie leżącego prostokąta, ukazujący realistyczny, jesienny pejzaż leśny. Na pierwszym planie malarz przedstawił stare powalone drzewo nad leśnym strumieniem. Na drugim planie ukazane są okazałe drzewa liściaste, z pożółkłymi liśćmi - buki. W tle rozciąga się ciemna ściana lasu. Malarz umiejętnie uchwycił nastrój chwili, panujący w lesie w jesienne dni. Obraz ten powstał w 1983 roku i jest przykładem stosunkowo późnej twórczości tego artysty. W owym okresie ze względu na pogłębiające się problemy ze wzrokiem, artysta coraz to częściej malował pejzaże, gdyż nie mógł pracować nad detalami, które są istotą malarstwa batalistycznego. Z obrazem tym dobrze komponuje się piękna antyczna rama.
Parametry i stan zachowania
Olej na płótnie. Obraz stosunkowo duży. Wymiary: 78x58,5 cm. Wymiary wraz z ramą: 94x74 cm. Sygnowany l.d. "E. Mesjasz 1983". Obraz oprawiony w przepiękną, antyczną, drewnianą ramę. Stan zachowania obrazu i ramy bardzo dobry.